WordPress Kurulumu

WordPress Kurulumu

Bir web sitesi sahip olmak istiyorsanız öncelikli olarak bazı uygulamaları yerine getirmeniz gerekiyor. bu uygulamaları yaparken de henüz işin yeni başında bulunuyorsanız bu konuda ya profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olacak ya da iyi bir inceleme yapmak durumunda olacaksınız. Gördüğünüz her web sitesinin bir alt yapısı vardır. Bazıları WordPress tabanını kullanırken bazıları da farklı altyapıları tercih ederler. Ancak Google’nin en çok dikkate aldığı yazılımı sorarsanız bunun da WP olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Firmamız bu anlamda sitenize WordPress kurulumu yaparak hak ettiği kaliteyi yakalamasını sağlar. İsterseniz bir WP altyapısı ile nasıl site kurulur? Bunu inceleyelim. Neler gerekli gibi soruların tamamını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

WordPress bilindiği üzere blog siteler için tasarlanmış ancak daha sonrasında da tasarımcıların yaratıcılıklarını konuşturması ve bundan da fayda sağlamaları sonrasında her türlü sektörde kullanılmasını da sağlamışlardır.

WP altyapısı bir e-ticaret sitesinden tutunda, oyun sitesi, video paylaşım sitesi ve blog sitesi gibi her alanda rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bunları tanımak için de php,html, javascript bilgisine yahut mevcut eklentilerden güzel bir kompozisyon yapabilme yaratıcılığına sahip olmanız gerekiyor.

Şimdi gelelim bu meşhur WordPress nasıl kurulurmuş.

WP kurulumu oldukça kolaydır ancak dikkatli bir şekilde ilerlemeniz ve bazı ayrıntıları gözden kaçırmamanız gerekiyor. Aynı zamanda sisteminizin de birkaç basit tıklama neticesinde güzel temalara kavuşmasını da sağlayabilirsiniz.

WORDPRESS KURULUMU İÇİN GEREKENLER

Alan (Domain) Adı

Alan adı demek internet sitesinin adresi demektir. Örneğin sitenizinadı.com bir alan adı olablir. Burada alt alan adı da sizin işinize yarayabilecektir. Örneğin altalan.sitenizinadı.com gibi düşünebilirsiniz.

Hosting

Web sitenizde olan herşeyin bir ana makine üzerinde olması gerekiyor. bunun içinde hosting hizmeti almanız gerekiyor. Hostingler ücretli ve de ücretsiz olarak alınabilir. Ücretsiz hostingleri tercih etmeyiz ancak deneme amcıyla da kullanabilirsiniz. Genelde bu hostinglerin yavaş olmalarından dolayı ziyaretçilerinize istemedikleri reklamları gösterebileceklerdir. Dolayısıyla ücretli hostingler her zaman daha çok tercih edilendir.

WordPress Dosyaları

WordPress sitenizin kurulumunun gerçekleştirilmesi için gerekli olan bazı dosyalar vardır. Bu dosyaları ise http://tr.wordpress.org/ sitesindeki sağ bölümden indirebilirsiniz.  Diğer sitelerde istemediğiniz kodlar olabilir bunları da kaldırabilmeniz için kod bilgisine sahip olmanız gerekiyor.

 FTP Programı

FTP bir programdır. Bu program sayesinde WP dosyalarınızı hostinginize gönderirsiniz. Yani bir anlamda program dosya gönderici niteliğindedir. Bazı hostingler bu hizmeti Web file veya sender gibi uygulamalarla da yapabiliyor. Ancak FTP sabit bir şekilde çalışıyor. Eğer ki FTP konusunda ücretsiz bir uygulama arıyorsanız bu noktada size Filezilla’yı tavsiye edebiliriz. Bu programı da bu programı da [http://filezilla-project.org/download.php] adresinden işletim sisteminize uygun olarak indirebilirsiniz.

Ftp Bilgileri

Yukarıda belirtmiş olduğumu uygulamayı kullanabilmeni için adres, kullanıcı adı ve şifrenizin olması gerekiyor. Bunu da hostinginizin kullanıcı panelinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.  Panelde FTP accounts, FTP Users seçeneklerinde de bulunabilir.

Kurulum İşlemi

Şimdi buraya kadar gerekli olanları sanıyorum ki anladık. Ve artık sitenin kurulması aşamasına geliniyor. Kuruluma başlarken önce elinizde alan adınız ve hostinginizin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla müdahale edebileceğiniz bir kullanıcı adınız ve şifreniz var

Database’in Oluşturulması

Bunu uygulayabilmek için hosting adresinizden panelinize girerek database oluşturuyorsunuz. Bir adet database oluşturmanız yeterli olacaktır. Yazılım olarak ise genelde hosting firmaları phpMyAdmin’i kullanıyor. Önce database adını giriyoruz ardından Oluştur’a tıklıyoruz. Burada önemli olan database’in adının, kullanıcı adının, şifresinin ve server adresinin bilinmesi. Bu bilgileri de yine database oluşturduktan sonra hostumuzun panelinden öğrenebiliriz.

Yukarıda bir internet sitesinin nasıl kurulabileceği konusunda kısaca bilgi verdik. Ancak bunları yapabilmeniz için birazda olsa kod bilgisine sahip olmanız gerekiyor. eğer ki bu noktada yapabileceğinizi düşünmüyorsanız. Geriye kalan süreci ya da baştan wordpress kurulumu işlemini sizin yerinize biz gerçekleştirebiliriz.

WordPress Amp Kurulumu

WordPress Sitenizi kurduktan sonra web sitenizin google arama motorunda özellikle mobil aramalarda üst sıralarda yer almasını istiyorsanız mutlaka amp uyumunu sağlamanız gerekmektedir. Googlenin mobil aramalarda öncelik vermiş olduğu amp uyumlu siteler arasına katılmanız son derece önemli bir adımdır. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz. WordPress amp kurulumu ile ilgili diğer sayfamıza göz atmak için tıklayınız