Siteye Gelen Zararlı Bağlantıları Reddetme

Site Hızını Artırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?
Şubat 19, 2018
Site İçi SEO Nasıl Yapılmalıdır?
Şubat 23, 2018

Siteye Gelen Zararlı Bağlantıları Reddetme

Bir internet sitesi için en önemli konuların başında backlink çalışması gelir. Ancak her ne kadar büyük bir öneme sahip olsa da rakipler tarafından amacının dışında yapıldığı zaman siteye zarar verecek bir durumdur. Zararlı bağlantılar doğal yollarla olabildiği gibi yapay yollarla da gerçekleştirilebilirler. Bunun içinde kötü amaçlı olabilecek zararlı backlinklere karşı daima sitenizi takip etmeniz ve durumu kontrol altında bulundurmanız gerekir.

Bu inceleme esnasında herhangi bir şekilde zararlı backlinkler ile karşılaşırsanız ya da tespit ederseniz biran önce onların bağlantılarını reddetmeniz gerekir. Eğer ki reddetmezseniz bu durumda siteniz bu linkler sayesinde sıralamalardan çok hızlı bir şekilde düşecektir. Bu linkleri reddederseniz o zaman bu riskleri de ortadan kaldırmış olursunuz.  Peki bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa bu durumda zararlı backlinkleri nasıl tespit edebilirsiniz ve nasıl temizlersiniz?

Zararlı Bağlantı Nasıl Tespit Edilir?

Sitenize gelen linklerin zararlı olup olmadığını ilk adımda anlamanız mümkün değildir. Bunun içinde mutlaka detaylı bir analiz yapılması gerekir. Eğer ki bu konuda fikir sahibi değil ve destek almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer siteniz link çöplüğüne dönmüş ve içeriği sağlam değilse öncelikli olarak bunları elemeniz gerekiyor. Bununla birlikte sitenizde bulunan zararlı kodlar ve Google tarafından önemsenmeyen ve engellenen siteler içinde bunu yapmanız şart. Sonuç olarak şu şekilde açıklayalım sitenize +18 ya da illegal sitelerden link yönlendiriliyorsa bunların hızlı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Bu tür temizleme işlemlerinde ilk yararlanacağınız kaynak Google Search Console ‘dir. Daha detaylı analizler için ücretli olarak sunulan Ahrefs, Majestic SEO, Cognitive SEO gibi uygulama ve sistemler tercih edilebilir.

Zararlı Bağlantı Nasıl Reddedilir?

Linkleri inceledikten sonra belirlenmiş olanlarını reddetme safhasına geçiyorsunuz bunun için öncelikli yapılması gereken şey reddetme dosyasıdır. Tüm linklerinizi bu dosya içine eklemeniz gerekiyor. Burada oluşturulacak olan dosyanın uzantısı ise. txt olması gerekiyor. Editörü açtığınızda ise her satır için tek bir adres girmeniz gerekli.

Zararlı yazılım gönderen bir site bulunuyorsa bunları tamamen yasaklamanı gerekiyor. bunun içinde yapmanız gereken şey domain:example.com şeklinde tanımlama yapmanızdır. Dosyayı oluşturmanızın ardından sonra Google Bağlantı Reddetme Aracı ( https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main )  üzerinden oturum açarak, bağlantıları reddet seçeneğini kullanmanız gerekir.

Bu bölümden oluşturduğunuz dosyayı sisteme tanımlamanız ile birlikte bağlantılar Google tarafından reddedilecek ve bu sitelerin kötü etkisi sitenizde yaşanmayacaktır.

Unutmamalısınız ki sitenize uygun olmayan zararlı backlinkler gönderilmesi ve bunun önüne geçilmemesi halinde siteniz sıralamadan düşeceği gibi aynı zamanda spam olarak algılanacak ve bu durum da sizin için çok iyi olmayacaktır.

Firmamız bu anlamda size destek verecek teknik bilgi ve donanıma sahiptir. Bizimle iletişime geçmeniz halinde sitenize gelen her türlü zararlı bağlantıları temizleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir