Site Hızını Artırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Web Site Yapımında Kullanılan Programlar
Şubat 16, 2018
Siteye Gelen Zararlı Bağlantıları Reddetme
Şubat 21, 2018

Site Hızını Artırmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Site Hızını Artırmak

Sitenizin hızını düşüren ve de artıran bir takım önemli konular vardır. Önemli konuları ampkurulumu olarak sizlerle paylaşmak istedik. Ancak bunları daha net bir şekilde açıklayabilmek için dört ana başlık altında toparlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

İmaj Dosyalarının Optimize Olduğundan Emin Olun.

 • Sitenizdeki görseller çok önemli bir konudur. Görsellerinizi yüklerken öncelikli olarak sıkıştırma veya yeniden boyutlandırma gibi işlemleri yapmanız gerekiyor. Bunun nedeni ise görsellerinizin boyutlarını küçültmektir. Bu sayede görsellerin sitenize daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Görsellerinizi mutlaka uygun formatta yüklemelisiniz. .svg formatını geometrik şekiller, .jpg formatını fotoğraflar ve ekran görüntüleri, .png formatını ise yüksek kaliteli görseller ve transparan ögeler için tercih edebilirsiniz.
 • Görsellerinizi asgari seviye de tutmalısınız. CSS kullanabilir ya da gereksiz olan görselleri kaldırarak sitenizin veri aktarım boyutunu da daha düşürebilirsiniz.
 • İnsanların internete cep telefonlarından girdiğini düşünürseniz görsellerin mutlaka responsive olmasını sağlamalısınız. Bu sayede her cihazda ve her boyutta daha düzgün görüntü elde edebilirsiniz.

Kaynak Dosyalarınız Optimize Edilmeli

 • CSS ve Javascript’lerinizi aynı dosya içerisinde tutun. Tarayıcılarınızın önbellek özelliğinden faydalanarak da bu dosyaları çok daha hızlı yükleyebileceksiniz.
 • CSS ve Javascript kodlarında yorum, boşluk gibi gereksiz satır kullanımından kaçının. Kaynak dosyaları olabildiğince minimalize etmek tarayıcıların kodları daha hızlı çözümlemesine yardımcı olacaktır.
 • Javascript’leri HTML kodlarında üst kısım yerine body kısmının kapanış etiketinden hemen öncesine yerleştirin. Böylece sayfa içerikleri kaynak dosyalar tetiklenmeden önce yüklenmeye başlayacaktır. Bu yöntem yerine dosyaları ilk açılışta yüklemek yerine ertelemeli olarak yükletmek için async attribute’unu da kullanabilirsiniz.

Veri Aktarımını Hızlandırın

 • Tarayıcınızın ön bellekleme özelliğinden faydalanmalısınız. Bu sayede belirlenmiş olan süre boyunca sitenize tekrar gelen kullanıcılar için imaj ve kaynak dosyalar önbellekten çekilerek çok daha hızlı sayfa açılması sağlanmış olacaktır.
 • Dosyalarınızın http ile sıkıştırmalısınız. Gzip biçiminde yapılacak olan bu sıkıştırma sayesinde verilerin boyutlarından da tasarruf etmiş olursunuz. Bu sayede veri aktarımı da daha hızlı olur.
 • Sayfa kaynaklarınızı farklı sunuculardan yüklemeyi deneyin. Bu konuda Content Delivery Network adı verilmiş olan sunucu sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem ziyaretçi ile hosting arasındaki hız kaybının yaşanmamasını sağlar. dolayısıyla en yakın kaynaktan yükleme yapılır.

HTTP İsteklerini Azaltın

 • Gereksiz olan yönlendirmelerin tümünden kaçınmalısınız. Bu şekilde http isteği oluşturmanın da önüne geçilmiş olur.
 • 404 kodu görülen sayfalarınız varsa onları site içi linklemelerinden mutlaka kaldırmalısınız. 404 durum koduna sahip bir veya birden fazla kaynak dosyaları varsa mutlaka onları düzeltin. Kullanılabilecek durumda değillerse o zaman bu dosyaların kaynak kodlarını kaldırın.
 • Çok fazla sayıda CSS ve Javascript dosyası kullanmak yerine kaynak verileri mümkün olduğunca tek dosyada toplayın. Böylece sayfalar yüklenirken kaynak dosyalar için gönderilen HTTP isteği az seviyede olacak ve daha iyi site performansı sağlanacaktır.

Sizler sitenizin hızını en uygun şekle getirmek için neler yapıyorsanız bizimle yorumlarda paylaşabilir fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir