SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Kurumsal SEO Çalışması Yaptırmak İstiyorum
Şubat 11, 2018
Web Site Yapımında Kullanılan Programlar
Şubat 16, 2018

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Tanıtım yazıları bir siteyi anlatan en önemli içeriklerin başında geliyor. Ancak tanıtım yazılarında karıştırmamanız gerekli olan nokta tanıtım yazısı ile firmanızın hakkımızda yazısının birbirinden farklı dille yazılmış olmasıdır. Yani tanıtım yazısı sizi tanıyan bir kişinin ağzından yazılması gerekir. Özellikle de haber siteleri ya da kişisel bloglarda yayınlanacak ise o zaman farklı dillerde ele alınması doğru olacaktır. İşte bunun içindir ki satın alacağınız her link için tanıtım yazısını farklı bir şekilde ve özgün olarak yazılması esas olandır.

SEO Uyumlu Tanıtım Yazısı

SEO uyumlu tanıtım yazısında basit ancak uygulanması rahat olan bir takım kurallar vardır. Eğer ki siz yazıda bu kurallara ne kadar çok uyarsanız satın almış olduğunuz tanıtım yazısı da arama motorlarında o kadar kaliteli bulunacak ve hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimede üst sıralara çıkacaktır.

Makalede Başlık mı Önemli İçerik mi?

SEO uyumlu bir makale de içerik kadar başlık seçimi de önemli bir konudur. Bu nedenle de etkili bir başlık seçmiş olmalısınız. Evet, bazı makalelerde başlık ile makalenin içeriği birbirinden farklı olduğu halde makale üst sıralara kadar çıkabilir. İşte bunun en büyük nedeni doğru başlığın seçilmesidir. Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. Google arama motorunda bir kelime aratıldığında ziyaretçi ilk sayfadaki başlıklara bakar eğer sizin başlığınız dördüncü sırada ancak etkili bir başlıksa o zaman ziyaretçiler ilk 3 başlığı atlayarak sizin makalenizi okuyacaklardır. Ancak başlığımızdan da anlaşılacağı gibi burada makale ve içeriğin birbiriyle uyumlu olması artı bir avantaj sağlayacaktır.

Makale İçeriği Nasıl Yazılmalı;

Makale yazarken ilk şart özgün olmasıdır. Eğer ki kopya içerik kullanırsanız Google bunu hemen farkedecek ve sitenizi aşağıya doğru çekecektir.

Bir tanıtım yazısının en az 250 kelime uzunluğunda olması gerekir.

Makale içerisinde en gazla 3 anahtar kelime kullanılmalı.

Yazınızı yazarken ilk paragrafta ve son paragrafta mutlaka anahtar kelimeleri geçirmeye çalışmalısınız.

Anahtar kelimeleriniz siyah ve bold olarak hazırlanmalıdır.

Anahtar kelimelerden kendi sitenize vereceğiniz link sayısı en fazla 3 olmalıdır. Ancak genelde yapılan 3 link çıkışı şeklindedir.  2 link alırken burada birinci link ana sayfaya ikinci linkin ise kategori ya da makaleye olması önemlidir.

Tanıtım yazısı H1, H2, H3 tagı içermelidir. Önem derecesine göre bu başlık tagları sırasıyla eklenmelidir. İlk başlık H1, sonraki H2 ve H3 olacaktır. İçerikte H1 başlığı bir kere, H2 başlığı 2 kere, H3 başlığı 4 kere kullanılabilir.

Tanıtım yazısı içerisinde kullanacağınız görselin özgün olması tercih edin. Eğer şirketinizin fotoğrafı varsa bunu kullanmalı logonuzun eklenmesini yapmalısınız. İnternet üzerinde çok sayıda kopya görsel vardır onları kullanmanız doğru olmaz. En azından aldığınız görsel üzerinde oynayabilirsiniz.

Tanıtım yazısı yazarken imla kurallarına dikkat etmeli ve yazım hatalarını kontrol etmelisiniz.

Anahtar kelimenin olması gerektiği yüzdelik bölümü geçmemesi gerekir.

Makalede Anahtar Kelime Seçimi

Hazırladığınız bir makale için anahtar kelime seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey, yazdığınız makalenin neyi anlattığıdır. Yazmış olduğunuz makalelerde anahtar seçimi yapmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar bulunur. Bu araçlar yazmış olduğunuz makalenin URL’sini yazarak makale içinde geçen kelimelerin yoğunluğunu ölçerek sizlere makalelerinizin içinde yoğun olarak kullandığınız kelimeleri analiz ederek sunarlar. Bu araçlar sayesinde kelime analizi yapmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bu araçlar sayesinde elde ettiğiniz bilgilere dayanarak anahtar kelime seçimi yapmak başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için yarardan çok zarar getirebilir. Kelime analizi yapan sitelerden alınan bilgileri yorumlamadan olduğu gibi kullanmak hatalı bir davranıştır. Kullanacağınız araçların sizlere sunacağı bilgileri sadece anahtar kelime seçimi yaparken fikir sahibi olabilmeniz adına kullanmalısınız.

Yazdığınız makaleyi son bir kez gözden geçirdikten sonra yapmanız gereken, makalenizi incelemek ve makalenizin neyi anlattığını tam olarak anlamaktır. Makalenizin neyi anlattığını anladıktan sonra arama motorları üzerinde bir kişi nasıl bir arama yaptığında makalenizi bulabilmesini istediğinizi düşünün. Bulduğunuz sonuçlar arasından makaleniz ile en ilgili ve arama motorları üzerinde arandığında makalenizin bulunmasını istediğiniz kelime ya da kelime gruplarını anahtar kelimeleriniz olarak belirleyin. Belirlediğiniz anahtar kelimelerinizi yazınızın anahtar kelimesi olarak kullanabilirsiniz. Bu kelimeler ile arama yapıldığında kullanıcılar sizin makalenizi bulacak ve okuyacaklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir