SEO Firması Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

Site İçi SEO Nasıl Yapılmalıdır?
Şubat 23, 2018
Adsense Ban Çözümü
Şubat 27, 2018

SEO Firması Seçerken Neye Dikkat Etmeli?

EN İYİ SEO FİRMASI HANGİSİ?

En iyi SEO firması hangisi araştırmadan önce bilinmesi gereken şey bu işi bir meslek değil de görev olarak sahiplenmesi önemli bir konu. Genelde deneyimsiz SEO firmaları bu işi yaparken paraya odaklanırlar ve beraberinde de hata yapmaları normal bir hali alacaktır. Bu yüzden de en iyi SEO firmasını aramak deneyimlerle sabit bir konudur.

Makalemizde her ne kadar tecrübe ederek yakalayabileceğiniz bir konu olsa da bir takım unsurlara dikkat ettiğiniz zaman iyi bir SEO firmasını bulabileceğinizi az çok bilirsiniz. Bunun içinde sizlerle bu makale ile bir hatırlatma ve öneride bulunmak istedik.

Bilindiği üzere Google gibi aramam motorlarının tamamının parametreleri sürekli olarak değişiyor ve beraberinde de rekabeti ön plana çıkarıyor. İnternet siteleri Google’nin bu düzenine uyabilmek için sürekli olarak yenilikler yaparak güncelliğini ve etkinliğini artırmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla burada bazen kuru bir gürültü bazen de akıllı hamlelerle karşılaşmak mümkün.  Peki, SEO firmasını seçerken neye dikkat etmeli? dediğinizi duyar gibiyim sözü uzatmadan hemen başlayalım.

SEO firması seçerken öncelikli olarak yatırımınıza göre beklentilerinizi anlamak ve anlatabilmek için firma temsilcisi ya da temsilcileriyle yüz yüze görüşme gerçekleştirmelisiniz. Buradaki iletişiminiz de sizinle ve projenizle ne kadar çok ilgilenecekleri konusunda fikir sahibi olmanıza yarar sağlayacaktır.

İLK GÖRÜŞMEDEKİ BEKLENTİ NE OLMALI?

SEO hiçbir zaman anlık çözüm olmamıştır ve olmayacaktır. Bunun içinde planlamanızı uzun vadeli olarak yapmanız gerekir. Unutmayın ki şirketinizin ve sitenizin her ne kadar süreç içerisinde büyümesi ve gelişmesi gerekiyorsa aynı oranda SEO’nun da güncel olarak devam etmesi gerekiyor. Bunun içinde yatırım ve bütçe önemlidir. Şirket temsilcisiyle görüşürken öncelikli olarak beklentilerinizi bütçeniz doğrultusunda onlarla konuşmalı ve sonrasında da onları dinlemelisiniz. Size gereksiz vaadler de bulunanların yanından hemen uzaklaşmalısınız. SEO hiçbir zaman garanti edilemez bunu SEO’dan anlayan herkes çok iyi bilir. Bu yüzden de bütçeniz doğrultusunda en doğru planmayı size sunabilmesi gerekir.

Firma temsilcileriyle görüşürken doğru sorulardan yana ilerlemeniz gerekir Burada 3 farklı yaklaşım önemlidir.

Google, kullanıcı ve internet siteniz.

Kullanıcılar arama yaptıkları zaman akıllarındaki tek düşünce aradıkları konu hakkında kaliteli bilgiler bulmaktır. Bunun içinde SEO yapılırken aynı zamanda kullanıcı da düşünülmeli ve içerik planlamasının ona göre oluşturulması gerekir. Kalitesiz içeriklerle dolu olan bir internet sitesine gelen ziyaretçi site içerisinde boş yere zaman kaybetmek istemeyeceğinden dolayı erken siteden ayrılış size her zaman kaybettirir.

Google’nin amacı kullanıcının aradığı bir konu hakkında en fayda sağlayacağı içerikleri ve siteyi kullanıcıya sunmak istemesidir. Bunun içinde siz sitenizde ne kadar dolgun içerik ve Google’nin istediği düzene uyarsanız sizi yukarılara çıkarmaması içinde hiçbir neden yoktur.

Son olarak bahsetmek istediğimiz şey ise İnternet sitenizdir. Sitenizin alacağı trafik bir anlamda sizin gelecek planlamanız için önemlidir. Burada da tasarımından tutunda içerik ve görsellerin düzenine varıncaya kadar hepsini ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Unutmamak gerekiyor ki internette yaptığınız her şey kullanıcıların memnuniyeti ve faydalanması içindir. Bunların bir tanesini dahi eksik ya da yanlış yaptığınızda bu size olumsuz bir yansıma olarak geri dönecektir.

SEO uygulaması her sektör için farklı stratejilerde uygulanması gerekir. Belirlenmiş olan ürünün de sahip olduğu potansiyel sektör ile doğru orantılı olmak durumundadır. Yalnızca ürünün ne olduğunun değil aynı zamanda da kime hitap ettiğinin önemi büyüktür.

R akipleriniz

SEO çalışmalarındaki başlıca yanılgılardan biri de birçok şirketin offline taraftaki rakibini online tarafta da başlıca rakiplerden olduğunu düşünmesidir. Büyük bir gıda firması olduğunuzu varsayalım. Makarna ürününüzle yapılacak yemek çeşitliliğiyle ilgili bir içerik yahut video sitesi oluşturmayı düşünüyor ya da halihazırdaki sitenizin performansını artırmak istiyorsunuz. Amacınız ilgili kullanıcıların karşısına yemek yapım videoları veya tarifleriyle alakalı kendi ürünlerinizi çıkartmak, ürününüze duyulan güveni subliminal şekilde artırmak ve bilinirliği yükseltmek olsun. Aynı market rafında makarnanızın yanında başka bir firmanın sergilenen makarnası sizin için sektörel taraftaki en büyük rakibiniz ve satış hacminizi yeni kullanıcı kazanarak artırmayı hedefliyorsunuz. Bu doğrultuda yapılacak benchmark’ın da tamamıyla aynı market rafındaki diğer ürünlerle ilgili olması yönünde bir beklentiniz olacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğum faktörler doğrultusunda bir SEO çalışması yapılması ve firma seçimine dikkat edilmesi gerekir. SEO danışmanızla yapacağınız ilk görüşme yukarıda bahsettiğim tüm konuları kapsayacağından dolayı aslında bir anlamda da firmanın durumunu ele vermiş olacaktır. Doğru SEO firmasının ilk adımı iletişimdir.

Referans

Doğru bir SEO firmasının en önemli noktası referanslarıdır. Bunun içinde daha önceki çalışmalarına bakarak hareket etmeniz önemli bir ayrıntı olacaktır. Bunu kendi internet sitesinden ya da yine internet üzerinde arama yaparak olumlu olumsuz yönlerini de anlamış olursunuz.

Firmamız bu anlamda size doğru referanslarla seslenebilen ve sektörde gelmiş olduğu liderliği sayesinde de önemli bir değerdir.

 

AMPKURULUMU.İNFO

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir